Плани на перспективу. Жашківська громада вирішила, що місту таки потрібні очисні споруди

 

18 грудня у Жашківському районному будинку дитячої та юнацької творчості відбулося обговорення громадою питання про розроблення проектної документації «Техніко-економічне обґрунтування будівництва каналізаційних очисних споруд очистки міських стічних вод м.Жашків (замовник Жашківське ВУЖКГ)» та надання в оренду ТОВ «ЕНЕРГО ІМПУЛЬС УКРАЇНА» земельної ділянки площею 64,75 га по вул..Євгенії Любомської, 7 (поля фільтрації Жашківського цукрового заводу) для будівництва енергогенеруючих обʹєктів (сонячної електростанції). На зібрання запрошувалися представники виконавчого комітету та депутатського корпусу Жашківської міської ради, підприємці та пересічні громадяни обʹєднаної громади.

Питання утилізації відходів назріла в Жашкові давно. Поля фільтрації перенасичені стічними водами і вже просто не поглинають їх. До того ж, із 1 січня 2018 року полігони твердих побутових відходів та відстійники опиняться поза законом: з нового року вступає у силу правка до закону «Про відходи», що забороняє захоронення неперероблених відходів (тобто невідсортованих твердих відходів та стічних вод без попередньої фільтрації). А відтак – за нелегальні викиди доведеться платити штрафи.


Тому міською радою і запропоновано громаді для обговорення варіант вирішення проблеми – будівництво очисних споруд, модель яких презентувала учасникам зібрання заступник директора з інновацій ТОВ «Юнілос-Україна» Олена Коцар.


Пропонується система кількох рівнів очистки та навіть знезараження ультрафіолетом. Стічні води подаватимуться до резервуару в споруді, де очищуватиметься і повітря, тому каналізаційні відходи не матимуть характерного запаху. Очищену воду можна буде використовувати для зрошування, а осад – для покращення родючості ґрунтів. Система передбачає кілька незалежних джерел електроживлення та власний резервуар на випадок аварійних ситуацій, практично вся автоматизована і потребує лише 5 працівників – а отже це здешевить утримання очисних споруд. Орієнтовна вартість фільтрації 1м3 каналізаційних стоків становитиме не більше 4 гривень – переконує Олена Коцар. Збудувати такі споруди можна уже за 6 місяців, і коштуватиме це близько 40 млн.грн. Але щоб вирахувати цифри більш точно та зважити всі за і проти, потрібне техніко-економічне обґрунтування, за що присутні на зібрані жашківчани проголосували позитивно. Адже зійшлися на думці, що потрібно впорядкувати поводження з відходами. До того ж, наголосили: варто врахувати можливість того, що місто нарощуватиме промислові потужності, а отже збільшуватимуться й обʹєми каналізаційних відходів.


Міський голова Жашкова Ігор Цибровський зауважив, що з часом потребуватиме вирішення проблема і міського полігону твердих відходів. За законом, тут повинна запрацювати сортувальна лінія, яка розвантажить його на 60%, навіть дозволить заробляти на відсортованому смітті і знизить ризики самозагоряння.
Результати громадського обговорення, які носять рекомендаційний характер, братимуться до уваги депутатами міської ради при розгляді даного питання на сесії.
А от друге питання порядку денного зібрання представники громади не розглядали в силу того, що представник ТОВ «ЕНЕРГО ІМПУЛЬС УКРАЇНА» не презентував пропозицію своєї компанії.